ŞƏRƏFLİ ZABİT ÖMRÜ: POLKOVNİK AĞAKİŞİ ADIGÖZƏLOV — 67
Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarının həyatında öz dəst-xətti olan,  yüksək peşəkarlığı, dərin zəkası, gözəl nitq qabiliyyəti və səmimiyyəti ilə seçilən, ömrünün ən məhsuldar dövrünü Daxili İşlər Nazirliyi  Daxili Qoşunlarında kecirən Silahlı Qüvvələr və Müharibə Veteranı  istefada  olan  Polkovnik Ağakişi Abdurəhim oğlu  Adıgözəlovun  iyun ayının 14 -də  67 yaşı tamam olur.
Daima həyatın imtahanlarından alnıaçıq və üzüağ çıxan istefada olan polkovnik  Ağakişi Adıgözəlovu doğum günü münasibətilə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) rəhbərliyi  və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) sədr müavini polkovnik Salman Musayev səmimi qəlbdən təbrik edir,həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib — tükənməyən naliyyətlər arzulayır. Yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu illər  bəxş etsin və hər  yeni günü isə onu istəklərinə qovuşduraraq daha da xoşbəxt etsin.
Adıgözəlov Ağakişi Abdurəhim oğlu  1955 -ci ilin iyun ayının 14 — də anadan olub.
1972- ci ildə  Bakı şəhərində  orta məktəbi, 1978- ci ildə  SSRİ Daxili İşlər Nazirliyin Daxili Qoşunların  Gürcüstan Respublikasında yerləşən  əlahiddə  Tədris taborunda  gizirlər məktəbini,  1981-ci ildə  SSRİ Daxili İşlər Nazirliyi
Daxili Qoşunların  Vladikafkaz Ali hərbi məktəbi, 2000 -ci ildə isə  ABŞ -ın  Luizana  Ştatının  Polis Akademiyasında ixtisas artırma kursunu bitrib.
1974 -1976-cü illərdə  Sovet Ordusunda müddətli həqqi hərbi  xidmətdə olub.
1997-1991-ci illərdə SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin  Gürcüstan və Azərbaycan Respublikalarında yerləşən Divziyaların Bakı şəhərində  yerləşən Konvoy Mühafizə alayında və Əməliyyat birqadasında  tərbiyə bölməsinin təşviqat və təbliğat üzrə təlimatcısının komsomol təşkilatı üzrə köməkçisi, taqım və böluk  komandiri,  klub rəisi, Diviziyanın  Kadırlar bölməsının  rəis müavini və kadrlar bölməsinin rəisi vəzifələrində olub.
1992-ci ilin  yanvar ayından 2005-ci il dekabr ayına kimi   Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların  Baş İdarəsinin  Sumqayıt  şəhərində yerləşən hərbi hissədə hərbi hissə komandiri,  Nərimanov rayonunda  yerləşən  hərbi hissədə hərbi komandiri əvəzi,  Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin  Kadırlar şöbəsinin ilk rəisi , DQBi-nin Qərargahında  Əməliyyat şöbəsinin baş zabiti,  Döyüş hazırlığı və Əməliyyat   şöbələrinin rəisi vəzifələrində Vətənə Dövlətə və Xalqa  sədaqətlə xidmət edib.
O, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların  Tiflis və Bakıı şəhərində yerləşən Diviziyalarında ( hərbi   hissələrində ),Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Baş İdarəsində və hərbi hissələrində  keçirilən bir çox metodiki- təlim müvafiq kurslarda, Xüsusi -taktiki təlimlərdə, Nümunəvi — göstərici  məşğələlərdə,  Komanda- qərargah məşqlərində , seminar və konfranslarda fəal iştirak edib. Hərbi təcürbə mübadiləsi əldə etmək üçün Xarici ölkələrdə işgüzar səfərdə olub.
Polkovnik Ağakişi Adıgözəlov 1992 -1994-cü illərdə Azərbaycanın  ərazi bütövlüyü uğrunda  ( Ağdam,və Füzuli rayonları istiqamətində) gedən döyüşlərdə iştirak edən  Daxili Qoşunların ilk zabitlərindən biri olaraq  ona həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqların öhdəsindən layiqincə gəlmişdir.
Silahlı Qüvvələr və Müharibə Veteranı istefada olan  Polkovnik Ağakişi Adıgözəlov Daxili Qoşunların Bas İdarəsində xidmət etdiyi illər ərzində, bir çox komissiyaların  tərkibində və məqsədli qurupların rəhbəri olarkən  səmərəli fəaliyyəti,işgüzarlığı,  mənəvi keyfiyyəti, təşkilatçılıq bacarığı ilə daimi Daxili  Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin diqqət mərkəzində olmuşdur.
Hərbi yoldaşları onu  vətənpərvər, qorxmaz, səxavətli,  insanpərvər, əliaçıq və zəhmətkeş zabit kimi  dəyərləndirirlər. O, istər təhsil aldıgı orta və ali təhsil müəssisələrində, istər xidmət etdiyi və çalışdığı mühitdə,    istərsə də  dost — tanış , qohum — əqraba  arasında özünə böyük hörmət qazanıb.
Xidməti vəzifələrin yerinə yetirilməsinə məsuliyyətlə yanaşdığına görə  SSRİ  və  Azərbaycan Respublikası  Daxili İşlər Nazırlərinin,  Daxili Qoşunlar Komandanlarının və onun müavinlərinin,  Ali Hərbi Məktəb rəisinin, Diviziya və hərbi hissə komandirlərinin  müvafiq əmrləri ilə » Əla xidmətlərə görə döş və yubiley nişanları  ilə təltif olunub,  fərmanlarla, qiymətli hədiyyələrlə  mükafatlandırlıb  və ona təşəkkür  elan edilib.
-» SSRİ Silahlı Qüvvələrin yaranmasının» 70 — illiyi yubiley medalı ilə;
— » Daxili  İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Sankt-peterburq   Ali  hərbi  siyasi  məktəbin  yaranmasının » 70 illiyi  yubiley medalı ilə,;
-«Qüsursuz Xidmətə Görə 1 -ci  dərəcəli medalı ilə;- Silahlı Qüvvələrdə 20 təqvim il xidmətə görə;
— Silahlı Qüvvələrdə  10təqvim ili xidmətə görə, medal ilə
AĞAKİŞİ BƏY, 67 YAŞIN MÜBARƏK!!!