ŞƏRƏFLİ HƏKİM ÖMRÜ: TIBB XIDMƏTİ MAYORU TƏRANƏ  CƏFƏROVA
İnsan ücün ən yadda qalan tarixlərdən biri onun doğum günüdür. Belə insanlardan biri də yüksək peşəkarlığı, hümanistliyi, sadəliyi, təşkilatçılıq bacarığı, səmimiyyəti və müsbət xüsusiyyətləri ilə seçilən tibb xidməti mayoru  Cəfərova Təranə  Həmzə qızıdır. Sentyabr ayının  3-də onun  59 yaşı tamam olur.
Daimi həyatın imtahanlarından alnıaçıq və üzüağ çıxan istefada olan  tibb xidməti mayoru  Cəfərova Təranə Həmzə qızını doğum günü münasibətilə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) rəhbərliyi səmimi qəlbdən təbrik edir, ona həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib — tükənməyən naliyyətlər arzulayır. Təranə həkimin yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu illər bəxş etsin və hər yeni günü isə onu istəklərinə qovuşduraraq daha da xoşbəxt etsin.
Tibb Xidməti mayoru Təranə Həmzə qızı  Cəfərova  1963 — cü ilin  sentyabr ayının 3 — də Lənkəran şəhərində zəhmətkeş ailədə dünyaya göz açıb.
1980- ci ildə  Lənkəran şəhər 2 nömrəli orta məktəbi,  1987 — ci ildə  Azərbaycan Dövlət Tibb Universitetini bitrib.  Azərbaycan Ordusunda və Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində həkimlərin təkmilləşmə kursularında, Daxili Qoşunların Baş İdarəsində və Hərbi hissələrində keçirilən bir çox metodiki —  təlim toplanışlarda, Xüsusi -taktiki təlimlərdə, Komando- Qərargah məşqilərində,  seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
1987- 1991 -ci illərdə  Sovet Ordusunun , 1992- 1997- ci illərdə Azərbaycan Ordusunun  Lənkəran  şəhərində yerləşən hərbi hospitalında həkim, 1998- 2013 — cü illərdə isə Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların  Baş İdarəsinin  Lənkəran, Zaqatala və  Sabunçu rayonlarında yerləşən hərbi hissələrində Tibb məntəqəsinin rəisi və Tibb Xidməti rəisi vəzifələrində Vətənə Dövlətə və Xalqa  sədaqətlə xidmət edib.
Təranə həkim öz ixtisası üzrə 2014- 2016 — cı illərdə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətində həkim vəzfəsində çalışıb, 2017 — ci ildən etibarən isə   Azinko  Development  MMC — də həkim   işləyir.
O, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində  Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl edilməsi, Səhiyyə Müəssisələrinin fəaliyyətini tənzimləyən normativ hüquqi aktların,  Hərbi andın , hərbi nizamnamələrin, tibb işçilərinin əxlaqı kodeksinin tələblərinin yerinə yetirilməsi işində bir çox hərbi qulluqçulara nümnə olmuş, Hippokrat andına isə həmişə sadiq qalmışdır.
Hərbi yoldaşları onu  vətənpərvər, qorxmaz, səxavətli,  insanpərvər, əliaçıq və zəhmətkeş zabit kimi  dəyərləndirirlər. O, istər təhsil aldıgı orta və ali təhsil müəssisələrində, istər xidmət etdiyi və çalışdığı mühitdə,    istərsədə  dost — tanış , qohum — əqraba  arasında özünə böyük hörmət qazanıb.
Azərbaycan Respublikasında ictimai qaydanın qorunmasında, ictimai təhlükəsizliyin təmin olunmasında,  baş vermiş kütləvi ixtişaşların qarşısının alınmasında,  Cinayətkarlığa qarşı mübarizədə, döyüş və xüsusi əməliyyatlarda,   baş vermiş təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılmasında, dövlət əhmiyətli tədbirlərinin keçirilməsində, mühafizə olunan obyektlərin etibarlı mühafizə edilməsində  hərbi hissəyə və ona həvalə edilmiş vəzifə və tapşırıqların öhdəsindən layiqincə gəlmişdir
Hərbi xidməti vəzifələrinin icrası zamanı yüksək mənəvi- döyüş keyfiyyətləri göstərdiyinə, döyüş və ictimai siyasi hazırlığında, hərbi intizamın möhkəmləndirilməsində yüksək göstəricilərə nail olduğuna və nümunəvi xidmətinə görə Daxili İşlər Nazirinin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin,  hərbi hissə komandirinin  müvafiq əmrləri ilə fəxri fərmanlarla, qiymətli hədiyyələrlə, pulla, əlaçı döş  və yubiley nişanları ilə  mükafatlandırlıb və ona təşəkkür elan edilib.
-» Silahlı Qüvvələrin yaranmasının» ( 1918- 2013) 95 illiyi yubiley medalı ilə ;
DOĞUM GÜNÜN MÜBARƏK OLSUN, TƏRANƏ HƏKİM!