Qarlı dağı cəsarətlə aşmışıq ,
Vətən torpağıyla qucaqlaşmışıq ,
Qələbəyə yeni bir yol açmışıq,
Bu yollardan vətən oğlu dönərmi ?
Torpağımda güllə mənə dəyərmi ?
Qələbə sevincini yaşayan, yaşından asılı olmayaraq, hər kəsin dilində “Qarabağ Azərbaycandır” kəlməsi xalqımızın birliyini və gücünü təzahür etdirir! Elə qələbə sevincindən ilhamlanan Nuray balamız da babasının şeirini Vətən müharibəsi Azərbaycanın parlaq qələbəsi ilə başa çatandan sonra səsləndirib.
Şəhidimizin döyüş yoldaşı Vüqar İsayev öz xatirələrində yazır:
— Hörmətli dostlar, qrup üzvləri sizlərə döyüş yoldaşım şəhid Hacıyev Kamal Hüseyn oğlu haqqında yazmağı özümə borc bildim. Unudulmaz şəhidimiz gizir Kamal Hacıyev Kəlbəcər rayonu Çaykənd kəndində sayılıb seçilən şair təbiətli, «Bığlı Hüseyn» deyilən el ağsaqqalının ailəsində dünyaya göz açmışdır. Orta məktəbi bitirdikdən sonra sovet ordu sıralarına hərbi xidmətə çağırılmış, hərbi xidmətə olduğu müddətdə gizirlik kursu keçib rütbə almışdı. Məlum Qarabağ hadisələri başlayanda vətənə xidməti özünə borc bilən Kamal Azərbaycana dönərək Kəlbəcərdə yaradılmış özünümüdafiə könüllü dəstədə , ondan sonra MN əmri ilə yaradılmış 701 nömrəli briqadanın 712 saylı taborunda , polkovnik leytenant Eldar Həsənovun komandiri olduğu taborda vətənin müdafiəsinə qoşularaq Kəlbəcər uğurunda gedən bütün döyüşlərdə iştirak etmişdir. Kəlbəcər işğalından sonra N saylı hərbi hissənin üçüncü taborunda kapitan Nəsibov Balayın taborunda tağım komandiri vəzifəsində çalışan Kamal, Kəlbəcər qış əməliyyatlarında rəhmətlik şəhid kapitan Mürşüd Məmmədovla çiyin — çiyinə bütün qanlı döyüşlərdə iştirak etmişdir.
1994 cü ilin yanvar, fevral əməliyyatlarında iştirakı zamanı üç nəfər komandirlə mühasirəyə düşən Kamal düşmənə təslim olmur. Düşmənin — əllərini qaldır, silahı at əmrinə güya əyilərək silahı yerə qoymaq bəhanəsi ilə əyilib bir anda avtomatın qoruyucusun açaraq atəş açaraq qacıb xilas olan Kamal qarlı Murov dağlarına üz tutur. Amansız dağ aşırımlarında təbiətin sərt üzüylə rastlaşan Kamal ümüdünü üzmədən irəliyə , vətənindən , elindən didərgin düşmüş ailəsinə — balaca Ülvüsünə yetişməyə can atirdı. Dağ aşırımlarının böranlı , covğunlu yollarında gecə olduğu üçün görmədən qara batan Kamal gecəni tarın içində kecirtməli olur. Qarın altında , vətən torpağının doğma istisinə , hənirinə uyuyan Kamal səhəri günəşin şüalarının üzünə düşdüyü an hiss edir. (Qarın altı çöldən isti olduğu ancaq ovçular birdə dağ adamları bilər).
Qarın altından çıxaraq dağları aşıb Daşkəsən rayonuna gəlib çıxır. Ayaqları yalın olduğunda tam soyulmuş , dəridən çıxmış vəziyyətdə olduğu üçün hərbi xəstəxanaya gətirilir…
Məlum hadisədən sonra şair təbiətli Kamal belə bir şer yazır..!