Demək dostlar, bu gecə başıma maraqlı bir iş gəlib. Messenger proqramın yüklədim və gördümkü dostluqumda olmayan bir profildən mənə noyabr ayında mesaj gəlib. Girdim və gördüm ki, bir ermənidir. Əsas məsələ isə erməni olması deyil, erməni hərbi hissə komandiri olmasıdır.
Demək, bu vələdüzna, daha əvvəl hesabımda paylaşdığım bunların keçmiş Martuni-2 alayının videosunu görüb. Əsas buna od qoyan o olub ki, uzun illər hər gün şəxsi heyətinin qabaqına çıxdığı sıra meydanında bu gün bizim qəhrəman şəhidlərimizin plakatı var.
Əlqərəz bu kimdir bir az da onun haqqında yazaq. Hayrumyan Hunan Nelson yetimçəsi. Poxgndapet (ermənicə — polkovnik leytenant ). Bu it oğlu it 1974-cü ildə Azərbaycan SSR in Xocavənd şəhəridə dünyaya gəlib. 1991-ci ildə separtaçılara qoşularaq öz vətəndaşı olduğu ölkəyə xəyanət yolu tutmuş və bizə qarşı döyüşlərə qatılıb. 1994-cü ildə müharibədən sonra kiçik leytenant rütbəsi alaraq qondarma rejimin ordusunda xidmətə başlayıb.
2013-cü ildə ehtiyata buraxılıb. Lakin 2016-cı ildə Aprel döyüşlərinin başlaması ilə əlaqədar yenidən səfərbərliklə orduya çağırılıb. Ondan sonra bir daha təxris olmayıb.
2020-ci il İkinci Qarabağ müharibəsi başlamazdan əvvəl, işğal olunmuş Füzuli rayonun Yuxarı Veysəlli kəndi ərazisində yerləşən qondarma müdafiə ordusunun ən böyük hərbi hissəsi olan, daha əvvəldə haqqında yazı yazdığım 2-ci Martuni müdafiə rayonun əlahiddə alayının artilleriya rəisi olub. Hərbi hissənin o zamanki komandiri isə 2020-ci il müharibəsində gəbərdilən polkovnik Qeqam Qabrielyan idi. Qabrielyan, 16 oktyabr 2020-ci ildə ordumuz tərəfində Cəbrayılda məhv edilib. Hayrumyanda bu tarixdən etibarən alayın — hərbi hissənin komandiri təyin edilib. 25 oktyabr 2020-ci ildə dövləti olmayan prezident Arayik Arutyunyan tərəfindən, olmayan dövlətin milli geyrəmanı adını alıb. Lakin…
1 gündən sonra 26 oktyabr 2020-ci ildə Füzulinin Dilağarda kəndində bu xain ağır yaralanır və qospitala aparılır.
Sonradan nə vaxt sağalır, nə vaxt hərbi hissəyə qayıdır bilmirəm, amma bu əclaf bu gün də həmin hərbi hissənin komandiridir. Hərbi hissənin keçmiş yeri (Yuxarı Veysəlli) bizdə olduğundan bu gün təzə yerləri 6 kilometr aralıda — Xocavənd şəhərinin girişində yerləşir.
Bununla nə danışdıq… Çox şey danışdıq. Daha doğrusu danışmaqa cəhd etdik. Lakin aqresiv «komandir»in hərbi hissəsi əlindən çıxıb, deyə yanıb tökülür. Əvvəl dedim gəl iki hərbi xadim kimi danışaq, iki zabit kimi danışaq. Alınmadı. Yetimçə neynəsin içi göyünüyür, ancaq söyüş söyür, xox gəlir.
Mənə deyir ki, «Sənin üzünü yadda saxladım», «Tehran Mənsimova de ki, hesab 1:1 dir» və s. və i. Cavabım o oldu ki , çənəni yorma döyüş meydanında görüşərik.
Buradan bütün ictimaiyyətə bəyan eləyirəm: Xocavənd şəhərində yerləşən qanunsuz erməni hərbi hissəsinin komandiri, olmayan (S)artsax dövlətinin QƏHrəmanı, polkovnik leytenant Hunan Hayrumyan bu gündən düşmən hərbi qulluqçusu olmaqdan əlavə, mənim ən böyük şəxsi düşmənimdir. Unutmasın, dediklərimi: tez zamanda döyüş meydanında görüşərik. Onda görərik ki, əsil zabit kimdir?
Ölümdən öldürməkdən mənə hədə-qorxu gəlirdi. Sizin millət olaraq bədxbaxtlıqınızda elə budur, bilmirsiz. Sizin hər şeyin sonu ölümdür. Bilmirsiz ki, biz müsəlmanlar üçün ölüm bir son deyil, yeni və əbədi bir həyata başlanğıcdır. Bilmirsiz ki, bizim sinəmizdə daşıdığımız imanın gücüdür, bizi qələbədən qələbəyə aparan. Biz bir addım atanda Allahın adını zikr edib atırıq. Hər işində Allahın, Peyğəmbərin və İmamın adını zikr edənlər heç vaxt məğlub olmazlar.
Məni özünə bir nömrəli düşmən seçdin, eyni qarşılığı məndə sənə verirəm. Lakin unutma, qələbə hər zaman İslam bayrağınındır.
Keçmiş hərbi hissəndə oturmuşam, bəli. Gün gələcək Xocavənddəki hərbi hissəndə də oturacağam. Bundan əmin ola bilərsən. Sən burda gəlib oturmağı düşünürsən, amma tələsmə. Gün gəlib çatanda, mən gəlib Xocavəndəki hərbi hissədə oturanda, orda nə sən olassan, nə arvadın Armine, nə qızın Helen, nə də o çox sevdiyin kürəkənin Sevak.