İnsan üçün ən yadda qalan günlərdən başlıcası onun həyata gəldiyi gündür.Ömürə bəzək olan ad günü hər il xüsusi ilə qeyd olunur. Bələ insanlardan biri də peşəkarlığı və humanistliyi, nəzəri və praktiki biliyi, işgüzarlığı və mənəvi keyfiyyəti, dəqiqliyi və təmkinliyi,sadəliyi və səmimiyyəti eləcə də təvəzözkarlığı və vətənpərvərliyi ilə seçilən Allahın verdiyi şərəfli və mənalı ömürün ən məhsuldar dövrünün 24 ildən çox xidmət yolunu hərbi xidmətdə keçirmiş Müharibə Veteranı ehtiyatda olan polkovnik leytenant Rzayev Zaur Mirzə oğlunun aprel ayının 24 də 59 — yaşı tamam olur.
Daima həyatın imtahanlarından alnıaçıq və üzüağ çıxan polkovnik- leytenant Rzayev Zaur Mirzə oğlunu doğum günü munasbətilə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin rəhbərliyi (Avmvib) və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (Avmvib) sədrinin müavini polkovnik Salman Musayev səmimi qəlbdən təbrik edir,həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib — tükənməyən nailiyyətlər arzulayır.
Arzu edirik ki, Zaur Rzayevin yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu günlər bəxş etsin və hər yeni günü isə ötən günlərdən daha gözəl istəklərinə uyğun onu xoşbəxt edəcək şəkildə keçsin. Amin!
Polkovnik — leytenant Rzayev Zaur Mirzə oğlu 1963 -cü ilin aprel ayının 24 də Bakı şəhərində Polis ailəsində anadan olub. Atası Polis mayoru Mirzə Rzayev uzun illər polisdə işləyib.
1978 -ci ildə Bakı şəhərində 9 nömrəli orta məktəbi, 1980-ci ildə Müdafiə Nazirliyinin Cəmşid Naxçıvanski adına hərbi liseyi, 1984-cü ildə isə Bakı Ali Hərbi Komandirlər məktəbini bitirib.O,Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində Daxil Qoşunların Baş İdarəsinində və hərbi hissələrdə keçirilən bir çox metodiki- təlim toplanışlarda, müvafiq kurslarda, treninqlərdə, xüsusi -taktiki təlimlərdə, nümunəvi — köstərici məşğələlərdə ,seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
1984- 1988-ci illərdə Bakı Ali Hərbi Komandirlər məktəbində tədris taqım komandiri, 1988- 1991- ci illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şahbuz rayon hərbi komisarın müavini vəzifələrində işləyib
1992 — 2002 -ci illərdə Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların Şirvan (Əlibayramlı ) şəhərində,Xaçmaz rayonun Yalama qəsəbəsində, Binəqədi və Xətai rayonlarında yerləşən hərbi hissələrdə Nizami hissə rəisi, tabor qərargahnın rəisi, tabor komandiri, hərbi hissə komandirinin müavinini — qərargah rəisi ,Daxili Qoşunların Baş idarəsinin Təşkilat Komplektləşdirmə şöbəsində isə baş zabit vəzifələrində Vətənə Dövlətə və Xalqa sədaqətlə xidmət etmişdir.
O, Daxili Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində özünü qorxmaz, səxavətli, insanpərvər, əliaçıq, zəhmətkeş zabit kimi göstərmişdir. O, istər anadan olduğu və yaşadığı ərazidə, oxuduğu orta və ali təhsil müəssisələrində, istərsə də xidmət etdiyi və işlədiyi kolektivlərdə, dost -tanış ,qohum-əqrəba arasında özünə layiq hörmət qazanmışdır.
Səmərəli və məqsədyönlü fəaliyyəti ilə fəriqləndiyinə görə SSRİ Ali Soveti və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti adından SSRİ Müdafiə Nazirinin və Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirinin müvafiq əmrləri ilə «Qüsursuz Xidmətlərə görə isə 1-ci ,2-ci və 3-cü dərəcəli, Silahll Qüvvələrin yaranmasının» isə 70 — illiyi və 10 -illyi yubiley medalları ilə təltif edilib
DOĞUM GÜNÜN MÜBARƏK OLSUN, ZAUR BƏY!