Peşəkarlığı və hümanistliyi, sadəliyi və səmimiyyəti, dəqiqliyi və təmkinliyi , işgüzarlığı və mənəvi keyfiyyəti ilə seçilən ömrünün ən məhsuldar dövrünün 48 — illnin on beş ilini hərbi xidmətdə, otuz üc ilini isə Şirvan (kecmiş Əlbayramlı) şəhər Yol idarəsində, Hərbi Cihazlar Zavodunda, Peşə liseyində keçirən vüharibə veteranı, istefada olan kapitan Məmmədov Xuraman Dadaş qızının 6 iyul ad günüdür. Xanımın yaşını yazmazlar, deyə biz də yazmadıq.
Daimi həyatın imtahanlarından alnıaçıq və üzüağ çıxan istefada olan kapitan Məmmədova Xuraman Dadaş qızını doğum günü münasibətilə » Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) rəhbərliyi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) sədrinin müavini polkovnik Salman Musayev səmimi qəlbdən təbrik edir,həyatda insan üçün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib — tükənməyən naliyyətlər arzulayır. Yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu illər bəxş etsin və hər yeni günü isə onu istəklərinə qovuşduraraq daha da xoşbəxt etsin.
Məmmədova Xuraman Dadaş qızı 1957 -ci ilin iyul ayının 6 — da Qaradağ rayonun Ələt qəsəbəsində anadan olub.
1974 — cü ildə Şirvan ( Keçmiş Əlbayramlı) şəhərində orta məktəbi, 1976 — cı ildə isə Şirvan ( kecmiş Əlibayramlı) Sənaye texnikomunu bitirib. O, Daxili Qoşunların daxidmət etdiyi illər ərzində Daxili Qoşunların Baş İdarəsində keçirlən bir çox metodiki — təlim toplanışlarında, seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
O, 1974 — 1992 — ci illərdə Şirvan (kemiş Əlbayramlı) şəhərində yerləşən Yol İdarəsində və Hərbi Cihazlar Zavodunda məsul icracı, ümümü şöbənin müdiri, Kadırlar şöbəsinin rəisi vəzifələrində işləyib.
1992 -ci ilin iyun ayından 2007 — ci ilin dekabr ayının sona kimi Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunların Bas İdarəsinin Şirvan ( kecmiş Əlibayramlı) şəhərində və Hacıqabul rayonunda yerləşən hərbi hissələrində Nizami hissə rəisinin köməkçisi, Alayın Qərargah rəisinin Şəxsi heyətin qeydiyyatı və uçotu üzrə baş köməkçisi, Alayın tərbiyə bölməsində baş təlimatçı vəzifələrində Vətənə Dövlətə və xalqa layıqınca xidmət edib.
Xuraman Məmmədova 2008 — ci ildən etibarən Şirvan şəhəri — Şirvan Peşə liseyində Kadrlar şöbəsinin rəisi vəzifəsində işləyərək üzərinə düsən vəzifə və tapşırıqların öhdəsindən layiqincə gəlir.
O, Daxil Qoşunlarda xidmət etdiyi illər ərzində öz tabeliyində olanlara Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl edilməsi, Hərbi Andın, Hərbi və Daxili Qoşunların döyüş xidməti nizamnamələrin tələblərinin, əmr və sərancamlarının dəqiq və sözsüz yerinə yetirilməsi işində daimi nümunə olmuşdur.
Xidməti vəzifələrin icrası zamanı yüksək mənəvi — döyüş keyfiyyətləri, döyüş və ictimai — siyasi hazırlığında, hərbi intizamın möhkəmləndirilməsində yüksək göstəricilərə nail olduğuna və nümunəvi xidmətinə görə Daxili İşlər Nazirinin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin, hərbi hissə komandirinin müvafiq əmrləri ilə «əla xidmətlərə» görə döş nişanları ilə, fərmanlarla və qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırlıb və ona təşəkkür elan edilib.
XURAMAN XANIM, 65 YAŞIN MÜBARƏK!!!