Səni dayılarına, satan ölsün, ay Vətən…
İnfoteka24 erməni saytı, hətta bizim informasiya məkanında yayılmamış qazi intiharları barədə də məlumatlar verməyə başlayıblar. Yəqin anası ermənilər artıq birbaşa öz etdikləri əməllərin nəticəsini onlara ötürürlər. Bu belədir.
Araşdıran yoxdu. İçimizdəki erməni «ÇeTe»si aşkar hücumdadır. Bu məsələ ilə kimə müraciət edək? Nazirlər Kabineti 1999-2020-ci illərdə bu istiqamətdə, anti döyüşçü qərarlar qəbul edib. Araşdırın, bunu kim və niyə etdiyi üzdədir. Dəyərli qərarları məqsədli şəkildə ləğv edib. Dəfələrlə yazmışıq. Bu faktdır. Bunu edənlər bəllidir. Niyə araşdırmırsınız?
Düşmən mətbuatından qazilərimizin intihar xəbərlərini təqdim edirik. Bir daha xatırladım ki, bu informasiyalar Azərbaycan mətbuatından öncə erməni mətbuatına ötürülməsi diqqətimizi çəkdi.
Yadıma şair Daşqın Ziyəddinoğlunun bu beyti düşdü:
Anan ölsün, ay Vətən, atan ölsün, ay Vətən,
Eh… Səni dayısına satan ölsün, ay Vətən!!!
1. Azərbaycan mənbələri xəbər verir ki, Xaçmaz rayonunun Müzəffərəba kənd sakini, 1993-cü il təvəllüdlü azərbaycanlı veteran Yusif Seyfulla oğlu Əsədullayev yaşadığı evdə özünü asaraq intihara cəhd edib. (13 iyul 2022-ci il)
Bədbəxt intihar edən kişi vaxtında aşkarlanaraq xilas edilib.
Əsədullayevin özünün dediyinə görə, ümidsiz addımın səbəbi rəsmi qurumların ona etinasız yanaşması olub.
2. Azərbaycanlı veteran uğursuz intihara cəhd edib (13 iyul 2022-ci il)
44 günlük «Artsax» müharibəsinin azərbaycanlı iştirakçısı, gəncəli veteran Etibar Əliyev qolunun damarlarını kəsərək intihara cəhd edib.
Meydan TV agentliyinin baş redaktoru Hebib Müntəzir bildirib ki, onun sözlərinə görə, müharibə nəticəsində aldığı əlillik onu bu addımı atmağa məcbur edib.
Əliyev Sanasar (Qubadlı — Az.) və Crakan (Cəbrayıl — Az.) uğrunda döyüşlərdə iştirak etmişdir.
Bu arada, Azərbaycan hakimiyyəti 2020-ci il təcavüzünün iştirakçıları arasında onlarla intihar və intihara cəhd hallarının araşdırılması üçün hələ də heç bir tədbir görməyib.
3. Ötən gün azərbaycanlı veteran Orxan Həsənzadə prezident sarayının qarşısında mitinq keçirərək hakimiyyətdən Milli Məclisdə 2020-ci ildə «Artsaxa» qarşı təcavüzün iştirakçıları arasında çoxsaylı intihar hallarını araşdırmaq və problemin həllini tapacaq xüsusi komissiya yaratmağı tələb edib. (11 iyul 2022-ci il)
X. Həsənzadə bildirib ki, bir həftə əvvəl özü də boğazını kəsərək intihara cəhd edib, lakin buna mane olublar.
Hərbi əməliyyatların iştirakçısı xahiş edir ki, heç olmasa Tərtər rayon icra hakimiyyətinin başçısı Müstəkim Məmmədov problemi öz üzərinə götürsün.
Orxan Həsənzadə 44 günlük müharibədə yaralandığını, lakin müalicə olunduqdan sonra dərhal cəbhəyə qayıtdığını bildirib.
Azərbaycan veteranları arasında intihar və intihara cəhd hallarının sayı artıq bir sistemi xatırladır. İnternetdə bu fenomenin müxtəlif versiyaları müzakirə olunsa da, respublikanın səlahiyyətli orqanları təkrarlanmaması üçün heç bir tədbir görmür. Onların əksəriyyəti gizlədilir və gizlənir. Onlar yalnız müharibə veteranlarının qohum və dostlarının sosial şəbəkələrdəki qeydləri və ya müstəqil jurnalistlərin qeydləri vasitəsilə tanınırlar.
4. Azərbaycanın Artsaxa təcavüzünün daha bir iştirakçısı intihara cəhd edib. Bu barədə öz Facebook səhifəsində Haberman.com portalının redaktoru Gülmirə Aslanova məlumat verib. (11 iyul 2022-ci il)
Sabirabad rayonundan olan veteran Cəfərov Elvin Zakir oğlu rayon icra hakimiyyətinin nümayəndələrinin gözü qarşısında özünü yandırıb. O, ağır yanıq xəsarətləri ilə Bakıdakı 5 saylı xəstəxanaya yerləşdirilib.
Analoji vəziyyət Sabirabadda ikinci dəfədir baş verir. Veteranların intihara cəhdləri və intiharlarına gəlincə, onlardan onlarla dəfə çoxdur. Bu günə qədər 20-dən çox hadisə məlumdur. Aslanovanın sözlərinə görə, təkcə son 2 həftə ərzində 2 nəfər naməlum veteran ona məktub yazaraq intihara hazırlaşdıqlarını bildirib və kömək istəyiblər.
Azərbaycan hakimiyyətinin özbaşınalığı qarşısında təslim olmaq istəməyən ən fəal veteranlar inzibati binalar qarşısında müxtəlif aksiyalar, aksiyalar təşkil edərək öz haqları uğrunda mübarizəni davam etdirirlər.