Ağdamda II Dünya Müharibəsinə həsr olunmuş monumental abidə SSRİ-də sayılıb seçilən abidələrdən sayılırdı. Bu abidə də erməni vandalizminin qurbanları sırasındadır. Bu boyda barbarlığı törətmiş vandallar hansısa mərmidən zərər görmüş kiçik bir daşı abidə adlandırıb səs küy salıblar. Eynən boş qoyduqları, xarabəyə çevirdikləri rayonlara xaçqar basdırıb erməni «tarixi izi» adlandırdıqları kimi. Azərbaycanlılar işğal altında olan Avetarnots kəndində yerləşən Böyük Vətən Müharibəsi qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidəni dağıdırlar.
Bu barədə (S)artsax dövlət naziri Artak Beqlaryan @ararathau teleqram kanalına məlumat verib.
O, deyib: “Avetarots kəndində Böyük Vətən müharibəsi erməni qəhrəmanlarının abidəsinin dağıdılması təkcə ermənilərə deyil, həm də SSRİ-nin varisi olan Rusiya Federasiyasına qarşı cinayətdir”.
Yuxarıda göstərilən faktları beynəlxalq tərəfdaşlara təqdim etmək və müvafiq cavab tələb etmək üçün məktublar hazırlayıram.
Bu separatçı insanabənzər məxluq, görəsən dağıdılmış kənd və şəhərlərin hesabını ruslarla birgə verə biləcəkmi?..