ŞƏRƏFLİ ZABİT ÖMRÜ: MAARİF  QASIMOV —  64
Daxili İşlər Nazirliyinin  Daxili Qoşunlarının və Polis orqanlarının həyatında  öz dəst- xətti olan  yüksək peşəkarlığı,  dərin zəkası və gözəl nitq qabiliyyəti  və səmimiyyəti   ilə secilən, ömrünün ən məhsuldar  dövrünü  Daxili Qoşunlarda  və  Daxili işlər orqanlarında  kecirən Polis və Müharibə Veteranı,  Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin  Nəsimi rayon şöbəsinin üzvü   istefada olan polis polkovnik —  leytenantı  Qasımov Maarif  Eylas oğlunun  sentyabr ayının  8 — də  64 yaşı tamam olur.
Daimi həyatın bütün imtahanlarından alnıacıq və üzüağ cıxan Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin  Nəsimi rayon şöbəsinin üzvü   istefada -olan polkovnik leytenant  Maarif Elyas oğlu  Qasımovu  doğum günü münasibətilə  Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) rəhbərliyi  səmimi qəlbdən təbrik edir, həyatda insan üçün ən şirin nemət olan  olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib- tükənməyən naliyyətlər arzulayır.
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin Nəsimi rayon şöbəsinin üzvü  istefada olan polkovnik — leytenant Qasımov Maarif   Elyas oğlu  1958 — ci ilin  sentyabr ayının  8 — də Azərbaycan Respublikası  Beylaqan rayonun  Şahsevən  kəndində zəhmətkeş ailədə dünyaya göz açıb.
1975 — ci ildə  Beyləqan rayonun Şahsevən kənd orta məktəbi,  1978 — ci ildə Kənd təsərrüfatı texnikomunu, 2001-ci ildə  Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin  Polis Akademiyasını bitirib. O, Daxili Qoşunlarda və Polis orqanlarında  xidmət etdiyi illər ərzində  Daxili Qoşunların Baş İdarəsində və hərbi hissələrində, Bakı şəhər Baş Polis İdarəsində, Polis Akademiyasında  kecirlən bir cox metodiki- təlim toplanışlarda,  xüsusi- taktiki təlimlərdə,  müvafiq kurslarda,  seminar və konfranslarda fəal iştirak edib.
Müharibə Veteranı istefada olan Polkovnik—leytenant  1991 — 1994- cü illərdə  Sərhəd Qoşunların Zəngilan rayonunda yerləşən Zastavada  böluk komandiri, 1994- 1997- ci illərdə  Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunların  Füzuli rayonunda yerləşən hərbi hissədə böluk komandiri, 1998- 2013 — cü illərdə isə  Daxili İşlər Nazirliyinin  Binəqədi və Nəsimi rayonlatında yerləşən Polis İdarəsində inspektor, baş inspektor,  Cinayət axtarış və   ictimai təhlükəsizliy şöbələrinin rəisi,  Polis İdarəsinin rəis müavini  vəzifələrində Vətənə Dövlətə və Xalqa sədaqətlə xidmət  edib. 2014-  cü  ildən etibarən  «Azərbaycanın Dəmiryol Yolları » Qapalı Səhmdar cəmiyyətinin  Biləcəri Dəmir yol vağzalında təhlükəsiz  xidmətin rəisi vəzifəsində çalışır
Müharibə Veteranı istefada- olan  Polkovnik—leytenant  Qasımov Maarif  Eylas oğlu  1976- 1978 ci illərdə  SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin  Daxili Qoşunların Sankt-peterburq  ( keçmiş  Leninqrad) şəhərində yerləşən  hərbi hissədə  müddətli həqiqi hərbi xidmətə olub.
Azərbaycan Respublikasında İctimai qaydanın və ictimai təhlükəsizliyin təmin olunmasında,  Şəhərdə və yaşayış məntəqələrində baş vermiş kütləvi  ixtşaşların qarşlsının alınmasında, cinayətkarlığa qarşı mübarizə də,  silahlı dəstələrin zərərsizləşdirilməsində, baş vermiş təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılmasında, karantin rejim tədbirlərinin həyata keçirilməsində, dövlətin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsində üzərinə düsən vəzifə və tapşırıqları məsuliyyət və şərəf hissi ilə yerınə yetirmişdir.
1980- 1988 ci illərdə  SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin  İslah- əmək müəssisələrində  mühəndis vəzifəsində işləyib. 1988 — ci  ildə Qarabağ münaqişəsi  başlayanda Maarif  silaha  sarılaraq 1991 ci ilə kimi   özünümüdafiə  dəstələrinin birində   Kəlbəcər, Qubadlı,  Beylaqan  və Cabrayıl rayonlarının ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib.
Qasımov Maarif Elyas oğlu   35 ilə yaxın dövrünü Daxili İşlər Nazirliyi Daxili Qoşunlarına,   SSRİ və Azərbaycan Respublikasının  Daxili işlər  Nazirliyinin  (islah -əmək müəssisələrinə ) daxili işlər orqanlarına  həsir edərək şərəfli yol keçib, rəhbər vəzifələrdə işləyərkən səmərəli fəaliyyəti ilə, işgüzarlığı və mənəvi keyfiyyəti ilə, böyük idarəçilik və  təşkilatclıq bacarığı ilə daimi  Daxili Qoşunlar Komandanlığının, Bakı şəhər Baş Polis İdarəsinin rəsinin və müavinlərinin  diqqət mərkəzində olmuşdur
Hərbi və Polis xidməti vəzifələrinin icrası zamanı xüsusi fəriqləndiyinə görə  Daxili İşlər Nazirinin, Daxili Qoşunlar Komandanın və onun müavinlərinin,   şöbə(xidmət) rəisinin, Hərbi  komandirinin müvafiq əmrləri ilə  «Əla Ximələrə görə » döş və yubley nisanları ilə təltif olunub,  fəxri fərmanlarla və qiymətli hediyələrlə mükafatlandırlıb və ona təşəkkür elan edilib.
Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin   ərazi bütövlüyünün  qorunub saxlanmasında, respublikada əmin — amanlığın təmin edilməsində, ictimai  asayişin qorunmasında, cinayətkarlığa qarşı mübarizədə  öz xidməti vəzifələrini və hərbi hissənin qarşısında qoyulmuş tapşırıqları yerinə yetirərkən fəriqləndiyinə görə aşağıdakı medalarla təltif olunub:
-«Qusursuz Xidmələrə Görə» medalı ilə; -» Böyük Zəfər » medalı ilə; -» Silahlı Qüvvələrin yaranmasının». (1918-2018 ) 100 illiyi yubiley medalı ilə  . -«Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin  yaranmasının »  ( 1994- 2019) 25 illiyi yubiley medalı ilə; -«Müharibə Veteranı » medalı ilə; -» Silahlı Qüvvələrin yaranmasının». (1918-2018 ) 100 illiyi yubiley medalı ilə   təltif olunub.
DOĞUM GÜNÜN MÜBARƏK OLSUN MAARİF BƏY!