Müharibə veteranı, AVMVİB-nin fəal üzvü Rəsulova Zərxanım Əlisəhab qızı 1968-ci ilın sentyabr ayının 12-də Bakı şəhərində zəhmətkeş ailədə anadan olub.
İnsan üçün ən yaddaqalan tarixlərdən biri onun doğum günüdür. Belə insanlardan biridə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) Dəmir Yolları söbəsi sədirinin müavini Rəsulova Zərxanım Əlisəhab qızıdır. Sentyabr ayının 12-də onun 54 yaşı tamam olur.
Daimi həyatın bütün imtahanlarından alnıacıq və üzüağ cıxan müharibə veteranı Zərxanım Əlisəhab qızı Rəsulovanı doğum günü münasibətiylə Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyi (AVMVİB) rəhbərliyi və Fədai.az kollektivi səmimi qəlbdən təbrik edir, həyatda insan ücün ən şirin nemət olan möhkəm can sağlığı və həyat yollarında bitib- tükənməyən naliyyətlər arzulayır. Zərxanımın yaşının üstə gələn bu yaş ona sevinc dolu illər bəxş etsin və hər yeni günü isə onu istəklərinə qovuşduraraq daha da xoşbəxt etsin.
1983 -cü ildə Bakı şəhərində 50 nömrəli tam orta məktəbin 8 (səkkizinci) sinfini, 1986-ci ildə isə Bakı şəhərində 68 nömrəli Texniki Peşə məktəbini bitrib.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına əməl edilməsi istiqamətində, Hərbi Andın, Hərbi və Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin Nizamnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsində üzərinə düsən vəzifə və tapşırıqları şərəf və məsuliyyət hissi ilə yerınə yetirmişdir.
O, Azərbaycan Ordusunun tərkibində Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda (Ağdam, Ağdərə və Tərtər rayonları istiqamətində) gedən döyüşlərdə ona həvalə vəzifə və tapşırıqların öhtəsindən layiqincə gəlmişdir.
1991-ci ilə kimi «Azərbaycan Mehmanxanasında aşbaz və baş aşbaz işləyib.1992 — 2000-ci İllərdə Azərbaycan Ordusunun Ağdam və Tərtər rayonlarında yerləşən hərbi hissələrində, Hərbi Hava Qüvvələrin isə Bakı şəhərində yerləşən hərbi hissəsində Feldşer (Baş Tibb Bacısı) vəzifələrində Vətənə Dövlətə və Xalqa sədaqətlə xidmət edib.
Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin üzvü Rəsulova Zərxanım Əlisəhab qızı 2018-ci ildən Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin (AVMVİB) Dəmir Yolları söbəsi sədirinin müavinidir.
Zərxanım Rəsulova 44 günlük Vətən Müharibəsində döyüş əməliyyatlarında iştirak edən hərbi qulluqçularmızın yanında olaraq onlara öz köməyini əsirgəməmişdir.
Hərbi və İctimai vəzifələrin icrasına məsuliyyətlə yaşadığına görə fəxri fərmanlarla, qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırıb, təşəkkür elan edilib və aşağıdakı medalarla təltif edilib:
» Böyük Zəfər» medali ilə ;
» Azərbaycan Vətən Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin yaranmasının » ( 1994- 2019) 25 illiyi yubiley medalı ilə;
» Azərbaycan Müharibə Veteranı » medalı ilə;
«Sİlahlı Qüvvələrin yaranmasının» » ( 1918- 2018) 100 illiyi medalı ilə.
DOĞUM GÜNÜN MÜBARƏK OLSUN ZƏRXANIM XANIM!